Terenska nastava iz engleskog jezika

Dana 7. listopada 2023. god. u pratnji učiteljice Jelene Blažević, Jadranke Radonić – Sirovica, Ane Zerdin, Sande i Jadranke Šimunović Katunar učenici osmih razreda  posjetili su Državnu ergelu Lipik u sklopu terenske nastave iz Engleskog jezika i povodom  16. obljetnice  povratka naših  lipicanaca iz zatočeništva u Srbiji.

Iz Osnovne škole Lipik krenuli smo u 9:00 sati Turističkim vlakićem i stigli u Državnu ergelu Lipik oko 9:15 sati.  Učenici OŠ Lipik upriličili su program našim lipicancima  pod stručnim vodstvom mentorica Sande Ivanović, Jadranke Radonić Sirovice, Ane Zerdin, Vlatke Nikić, Ane Čičković  i voditeljice terenske nastave Jadranke Šimunović Katunar. Učenice 2. a razreda predstavile su se plesom  i pjesmom " Mali ples",   pod mentorstvom učiteljice razredne nastave Sande Ivanović. Učenica Ana Adžijević napisala je sastavak " Čarobni svijet konja" pod mentorstvom učiteljice Hrvatskog jezika - Vlatke Nikić. Pjesmom  „ Lipicanac“ autora teksta,  književnika i akademika,  Luke Paljetka, predstavili su se učenici 8. a i 8. b,  pod mentorstvom  učiteljice Glazbene kulture Jadranke Radonić Sirovica. Učenica Nika Vinkler pročitala je sastavak " Lipički konji" , koji je napisala pod mentorstvom učiteljice Hrvatskoga jezika - Ane Čičković. Obradu pjesme "Country Road" izveli su  učenici , odnosno, "kauboji" 8.b razreda pod mentorstvom učiteljice Engleskoga jezika - Jadranke Šimunović Katunar. Ulomak iz knjževnog djela " Divlji konj" Božidara  Prosenjaka izveo je Jan Vondrak, učenik 5.a razreda, pod mentorstvom učiteljice Hrvatskoga jezika Ane Zerdin. Na kraju programa, učenici 8.a razreda izveli su glazbeni recital „STATE STUD FARM LIPIK  - IF OUR HORSES COULD TALK“  i glasno  poručili što bi nam naši lipicanci rekli  kada bi nam danas mogli progovoriti . Kakvu budućnost žele i što nikada ne smijemo zaboraviti. Glazbeni recital izveli su pod mentorstvom učiteljice Engleskoga jezika  Jadranke Šimunović Katunar. Nakon programa učenike je dočekao upravitelj Državne Ergele Lipik gosp. Damir Jakšić i održao im predavanje nakon kojeg su učenici postavljali pitanja i zapisivali ista. Potom smo obišli Ergelu u pratnji upravitelja. Na Ergeli su djeci bili pripremljeni brojni zanimljivi sadržaji poput jahanja, vožnje kočijom te edukativne radionice. Učenici su iz Engleskoga jezika proučavali povijesne činjenice  o Državnoj Ergeli Lipik- Historical facts  about  our State Stud Farm Lipik, Peticiju za povratak naših lipicanaca nakon 16 godina progonstva iz Srbije - Petition for unconditional return of Croatian Lipizzan horses  after 16 years from Serbia, Universal declaration of animal rights by UNESCO – Univerzalnu deklaraciju o pravima životinja donešenu pod pokroviteljstvom UNESCO-a  i Proglašenje lipicanske pasmine zaštićenom nematerijalnom baštinom čovječanstva – Proclaimed Declaration of the Lipizzaner breed as part of the intangible heritage of humanity  by UNESCO.

Voditeljica terenske nastave: Jadranka šimunović Katunar

objavio: Ivor Podunavac   datum: 11. 10. 2023.