Povijest

Prema podacima iz Spomenice škole, škola u Lipiku  je osnovana 1874. godine kao obospolna niža pučka škola. Do tada su djeca polazila školu u Pakracu. Nastava se izvodila u privatnoj zgradi, a 1886. godine sagrađena je školska zgrada s tri učionice i jednim učiteljskim stanom.

Sve do 1954. godine škola je radila kao četverorazredna. Te godine počela je prerastati u osmorazrednu školu, da bi školske godine 1957./1958. godine izašla prva generacija učenika sa završenih osam razreda. Škola Lipik tada je obuhvaćala i naselja: Filipovac, Skenderovce, Dobrovac, i Jagmu...

Za potrebe škole adaptirana je bivša zgrada općine Lipik izgrađena 1902. godine. Spajanjem više prostorija stvorene su učionice, te nešto upravnog i pratećeg prostora.

Za potrebe nastave  upotrebljava se i dvorišna (prije općinska gospodarska) zgrada sa jednom učionicom, školskom kuhinjom i radionicom za nastavu tehničkog odgoja.

1962. godine dolazi do pripajanja škola Donji Čaglić i Donji Kukunjevac (osmorazredne škole) pod upravu Osnovne škole ''Ivo Lola Ribar'' Lipik.

Zbog pada broja učenika i neriješenih kadrovskih problema 1970. godine ukida se područna škola Donji Čaglić (viši razredi) i učenici se prevoze u Lipik-3 kilometara.1971. godine ukida se  područna škola u Koritima (četverorazredna) i 1973. godine u Jagmi, te se učenici obaju škola prevoze zajedno sa učenicima viših razreda  u matičnu školu Lipik.

Da bi se ostvarila što bolja stručna zastupljenost u područnoj školi Donji Kukunjevac, dio nastavnika predaje u dvije škole (Lipik i Donji Kukunjevac) od 1970. godine. Na taj način rješena je i konačna  sistematizacija radnih mjesta u budućoj novoj školi u Lipiku izgradnjom novog objekta i prijevozom učenika viših razreda iz Donjeg Kukunjevca u Lipik. (U školskoj godini 1973./1974. broj učenika u Kukunjevcu od V-VIII razreda iznosio je svega 89.)

Neriješeno pitanje školskog prostora u Lipiku, kao i rapidan pad broja učenika u područnim školama, stvorio je viziju izgradnje novog školskog objekta u Lipiku i koncentraciju svih učenika viših razreda cijelog područja.

Već 1967. građani Lipika idu na referendum za izglasavanje mjesnog samodoprinosa za izgradnju škole. Zbog slabe pripremljenost referendum nije uspio. Politički i prosvjetni čelnicii naše općine smatrali su da je izgradnja nove škole u Lipiku jedino ispravno rješenje i da se treba spremati na novi referendum građana Lipika.

1971. godine igrađani zlaze ponovno na referendum  i  izglasavaju samodoprinos od 2% na tri godine za izgradnju škole.

1978. godine izgrađena je zgrada u kojoj je i danas škola.

Kroz povijest škola nije prestajala s radom do 1991. godine. Tada je napadom Jugo vojske i srpskih paravojnih formacija na Lipik onemogućen njen rad, a učenici i učitelji su morali ići u prognanstvo. Okupacija dijela Lipika u kojemu se nalazi i naša zgrada, trajala je  od 12.10 . do 6. 12. 1991.

Već 1992. godine vraćaju se učitelji i zajedno s HV  uređuju školu, jer mogućnost školovanje djece značio je i povratak stanovništva.

1993. godine izgrađena je školska športska dvorana i  u njoj osim redovite nastave učenici mogu trenirati : nogomet, rukomet, odbojku, košarku, ples i gimnastiku,  a u Dobrovcu na streljani mogu vježbati streljaštvo.

Završetkom radova na obnovi fasade zgrade prekrili smo i posljednje ratne rane.

Virtualne učionice

e-dnevnik

Kada zvono zvoni

1. SAT :   8.00 -  8.45
2. SAT :   8.50 -  9.35
3. SAT :   9.45 - 10.30
4. SAT : 10.40 - 11.25
5. SAT : 11.30 - 12.15
6. SAT : 12.20 - 13.05
7. SAT : 13.10 - 13.55
8. SAT : 14.00 - 14.45

Ispis statistike od 7. 9. 2012.